Vzduchový štětec, tak tohle je doslovný překlad slova AIRBRUSH. V praxi to znamená, že tenké pramínky barvy jsou stlačeným vzduchem nanášeny na malovaný povrch. Malba je nanášena ve vrstvách, tzn. že jako první se nanáší pozadí.

Hlavní potřebou při malování americkou retuší jsou speciální pistole, které se od sebe liší ovládáním, množství barvy a vzduchu. Velikost trysky je dalším faktorem pro rozdělení. Velikosti trysek se pohybují od 0,15 mm pro velmi jemnou práci až po velké otvory, ideální pro barvení velkých ploch.

Malba je nanášena na jakoukoliv hladkou plochu jako je plast, kov, sklo, laminát, papír, kůže -  živá či neživá, vnější nebo vnitřní omítka atd.

Jako motiv malby lze použít Vámi dodanou předlohu. Pokud nemáte žádnou představu, jak by měl obrázek vypadat, určitě si vyberete z mého katalogu provedených prací.

Malba je prováděna akrylátovými laky zn. RM, DU POND, PPG aj.

Malba a její přelakování se provádí způsobem lakování metalických laků. Tzn., že malba je nanášena na  povrch daného dílu, který byl předem zdrsněn a broušen brusnými prostředky na vodní bázi, avšak původní barevný odstín není porušen. Při celkové opravě laku se malba nanáší na novou nanesenou základní vrstvu.  Ta obsahuje pojidlo stejně jako perleťové či metalické laky. Malba se pak musí přelakovat vrchním bezbarvým lakem obsahujícím, dle přání zákazníka, UV složku pro zachování sytosti barev.

aktualizováno dne 8.1.2013